AFP
ASELSAN'dan Elektromanyetik Sürpriz

ASELSAN'dan Elektromanyetik Sürpriz 14 Nisan 2017

Elektromanyetik Fırlatma Teknolojilerinin kazanılması amacıyla ASELSAN'ın 2014 yılında başladığı Elektromanyetik Fırlatma Sistemi (EMFS) geliştirme faaliyetleri başarılı bir şekilde yürütülüyor. Bu alanda yapılan çalışmaların ilk çıktısı olan Elektromanyetik Top Sistemi’nin (ing. Railgun) geliştirilmesi konusunda ilk sonuçlar alındı. ASELSAN, 26-29 Aralık 2016 tarihleri arasında yapılan atışlı testlerde başarılı sonuçlar elde etti. Bu alandaki çalışmalarını hız kesmeden sürdüren ASELSAN, IDEF 2017’de geliştirmekte olduğu Elektromanyetik Top Sistemi’ni (EMT) tanıtacak. 

EMT Sistemleri, yüksek mühimmat enerjisi ve 2000-2500 m/sn mühimmat çıkış hızı sayesinde; 300 km’nin üzerindeki mesafelere kadar etkili olabilecek bir topçu sistemi olarak kullanılabileceği gibi, güncel hava tehditlerine karşı yüksek etkinlik düzeyine sahip bir hava savunma silahı olarak da görev yapabilecek. EMT sistemlerinin getirilerinden birisi de akıllı mühimmatlar ile birlikte çok yönlü kullanım olanağı sağlamaları.

Elektromanyetik Fırlatma Sistemi, konvansiyonel sistemlere göre daha yüksek çıkış hızı (2500 m/s ve üzeri) ve böylelikle daha uzun menzile erişim imkanı sağlıyor. Konvansiyonel (roket motorlu) sistemlere göre daha düşük birim önleme maliyetine sahip sistemin ateş destek, hava savunma ve uzaya erişim gibi çok yönlü kullanım alanları mevcut. Mühimmat kimyasal patlayıcı içermediği için sistemin entegre olduğu platformun güvenilirliği de sağlanmış oluyor. ASELSAN, ilerleyen dönemde bu alanda geliştireceği ürünler ile dünyanın önde gelen üreticilerinden birisi haline gelmeyi hedefliyor. 

ASELSAN'dan Elektromanyetik Sürpriz

Kısa Link : http://c4news.me/jES1e
Paylaş:
79. Sayı

İLGİLİ HABERLER