AFP
İsrail, İnsansıza Yatırım Yapıyor

İsrail, İnsansıza Yatırım Yapıyor 22 Ekim 2018

İsrail, iki yeni otonom robotik sistemini tanıttı. Ülkenin önde gelen firmalarından olan IAI’nın geliştirdiği sistemler farklı görevlerde kullanılabiliyor.

Bunlardan ilki olan Sahar insansız kara aracı, el yapımı patlayıcıların (EYP) imhasında kullanılıyor. Platform, 6x6 kabiliyeti sayesinde zorlu arazilerde bile görevini icra edebiliyor. Hidrolik bir kol ile donatılan Sahar, kolun ucunda EYP’lerin gömülü olduğu yerden çıkarılabilmesi için özel bir ekipmana sahip. Sistem, tamamen otonom olarak görevini icra edebiliyor. Sahip olduğu gelişmiş görev yükleri sayesinde platform EYP tespit ve imhasında yüksek başarı oranına sahip.

Firmanın tanıttığı bir diğer sistem ise Caterpillar insansız dönüşüm kiti. Bu kit ile Caterpillar üretimi buldozerler otonom istihkâm araçlarına dönüştürülebiliyor. İsmi açıklanmayan bir müşteriye bu dönüşüm kiti ile donatılmış D9 buldozer satışının da gerçekleştirildiği açıklana bilgiler arasında yer alıyor. Tehlikeli alanlarda karmaşık istihkâm görevlerini icra edebilmesi için geliştirilen sistem, kazıma, şüpheli nesnelerin yoldan uzaklaştırılması gibi harp alanında karşılaşılabilecek senaryoları otonom olarak insan hayatını riske etmeksizin gerçekleştirebiliyor.

Paylaş:
74. Sayı