AFP
Japonya, F-2 Savaş Uçağını Yerel Çözümle Değiştirecek

Japonya, F-2 Savaş Uçağını Yerel Çözümle Değiştirecek 7 Ekim 2018

Japonya, F-2 savaş uçağının yerine alacak uçağı yerel imkânlarla üretecek. Tokyo şimdiden yeni jet tedarik etmek için Lockheed Martin, Boeing ve BAE Systems’den gelen önerileri reddetti.

Japonya Hava Savunma Kuvveti'de görev yapan 92 adet F-2'nin 2030'larda emekli olması bekleniyor ve Japon hükümeti F-22 için Lockheed Martin'den, F-15 için Boeing'den ve Eurofighter Typhoon için BAE Systems'dan teklif aldı ancak tekliflerin talepleri karşılamadığına karar verdi. Mainichi Shimbun Gazetesine göre Tokyo, F-2'leri yerel imkânlarla üretilen jetle değiştirmeye karar verdi.

Yeni savaş uçağı geliştirme projesi, yılın sonunda düzenlenecek olan beş yıllık ara dönem savunma programının bir parçası olacak. Yeni jet, Japon şirketlerinin motoru ve diğer bazı ana bileşenleri geliştiren yabancı şirketlerle ortak bir geliştirme programı olabilirken, ikinci seçenek ise, jetin yurt içinde tam olarak geliştirilmesini gerektiriyor.

Hükümet ayrıca, beşinci nesil savaşçıları geliştirmek isteyen Birleşik Krallık veya Alman-Fransız ortakları ile birlikte çalışma olasılığını araştırıyor, ancak ilgili projelerinin F-2 değiştirme tarihine uyup uymayacağı konusunda emin değil.

Kısa Link : http://c4news.me/8r5pA
Paylaş:
75. Sayı