AFP

LHD’nin Pusulası ASELSAN’dan 3 Temmuz 2019

Su üstü ve su altı platformlarda kullanılmak üzere geliştirilen ve seyir sistemleri ürün ailesi (MİTOS™) altında bulunan: WECDIS (Warship Electronic Chart Display & Information System) Sistemi,  ECDIS (Electronic Chart Display & Information System) Sistemi (Sivil Gemiler için),  Sayısal İz (Plotlama) Masası ürünleri, Türk Loydu’ndan Tip Onay Sertifikası aldı.

ASELSAN Bülteninde yer alan bilgilere göre Tip Onay Sertifikasını takiben, MİTOS™ ürün ailesine ait dört sistem (iki adet WECDIS Sistemi, iki adet Sayısal İz Masası) Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) projesi kapsamında başarı ile gerçekleştirilen fabrika kabul testleri ile ilk kez Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girdi.

Türkiye’de deniz araçları için milli olarak geliştirilen ilk seyir sistem olan WECDIS Sistemi, uygun yedekleme mekanizmalarıyla birlikte uluslararası standartlara (SOLAS) göre kullanılması zorunlu olan güncel elektronik haritalarla uyumlu bilgiler sunan bir seyrüsefer sistemidir. Sistem, seyir sistemlerinden alınan konum, yönelim, yere ve denize göre hız gibi seyir bilgilerini kullanarak, elektronik seyrüsefer haritaları üzerinde ilgili seyir personeline rota planlama ve rota takibi gibi yeteneklerle güvenli seyir kabiliyeti sunmaktadır.

WECDIS sistemi, taşıdığı askeri fonksiyonlar ile taktik ve durumsal farkındalık sağlar. Seyir Radarı, D/GPS, Manyetik Pusula, İskandil, Parakete, ANS, Cayro Pusula, (W)AIS, Meteorolojik Sistemler gibi seyir yardımcı ekipmanları ile entegre edilen yüksek güvenirlikli, genişlemeye açık, ihtiyaçlara göre ölçeklendirilebilir bir sistemdir.

LHD’nin Pusulası ASELSAN’dan

Kısa Link : http://c4news.me/z1ida
Paylaş:
79. Sayı

İLGİLİ HABERLER