AFP
Space-X’le fırlatılan Askeri “Zuma” uydusu kayboldu

Space-X’le fırlatılan Askeri “Zuma” uydusu kayboldu 12 Ocak 2018

Space Exploration Technologies firmasının uzaya taşıdığı askeri bir uydu kayıp. Elan Mask’ın  SpaceX Falcon 9  uzay aracı geçtiğimiz Pazar günü Cape Canaveral Hava Uzay üssünden ateşlendi. İçinde askeri kod adı Zuma olan gizli bir uydu taşıyan araç uzaya başarıyla gitti. Ancak ABD Stratejik Komutanlığı yeni uyduyu uzayda takip edemediklerini açıkladı. Bu açıklama uydunun yörüngeye yerleşmediğine işaret ediyordu.

Space-X firmasından sorumlu Gwynne Shotwell yaptığı açıklamada bütün bilgileri gözden geçirdiklerini ve sürecin kendileri açısından olması gerektiği gibi yaşandığını açıkladı. Shotwell farklı bir bilgi elde ederlerse veya ellerine ulaşırsa bunu da paylaşacaklarını kaydetti.

Uydu operatör firması Iridium Communications CEO’su Matt Desch ise ateşlemeden sorumlu Northrop Grumman firmasının suçlu olduğunu kaydetti. Northrop Grumman firması sözcüsü Tim Paynter ise konu gizli bir proje hakkında olduğu için konuşmayacaklarını açıkladı. Iridium, SpaceX’in en büyük ticari müşterilerinden biri. Geçtiğimiz 12 ayda dört ateşleme Vandenberg hava üssünden gerçekleşti.

 

Kısa Link : http://c4news.me/SEd2x
Paylaş:
79. Sayı

İLGİLİ HABERLER