AFP
Su-57 Pilotları Tulumları Deniyor

Su-57 Pilotları Tulumları Deniyor 19 Kasım 2018

5. nesil Rus Su-57 avcı uçaklarının pilotları için özel üretilen manevra sırasında yer çekiminin etkisini azaltan tulumların( anti-g süit) test edilmeye başlandığı belirtildi. Rusya Savunma Sanayisi Kompleksi'nden bir kaynağın Sputnik'e yaptığı açıklamaya göre Su-57 avcı uçaklarının pilotlarının giyeceği tulumlar uçuşlarda deneniyor.

Tulumlarla ilgili fabrika kontrollerinin tamamlandığını ve nihai aşama olan uçuş testlerine geçildiğini belirten kaynak, pilotların bu tulumlar içinde uçmaya başladığının altını çizdi.

Günlük hayatta araçların hızlanması ile hissedilen yeryüzünün çekim etkisine İngilizce “Gravity” teriminden yola çıkılarak “G” deniyor. Anti-G tulumları ise yüksek hıza çıkarken yaşanan ivmelenme ve bu hızlarda gerçekleştirilen ani manevra sonucunda vücuda binen yerçekimi yükünün etkisini azaltıyor. İnsan vücudu bu özel tulumlarla yerçekiminin çekim gücünün dokuz katına kadar yüke dayanabiliyor. G arttıkça kan vücuttaki eşit dağılım yerine alt bölgelere örneğin bacaklara toplanıyor. Bu durumda beyne kan gitmiyor ve pilot bayılıyor. Bu tulumu ivme ve manevra sırasında bacaklara ve karına basınç uygulayarak kanın vücudun alt bölgelerinde toplanmasına engel oluyor, pilotun sürekli bilinçli kalmasını sağlıyor.

Testlerin ne zaman biteceği belirtilmezken test aşamasının ardından tulumların seri üretimine geçilmesi bekleniyor.

Kısa Link : http://c4news.me/ylUxe
Paylaş:
76. Sayı