AFP

Kinetik Bombardıman 4 Ekim 2019

Kinetik bombardıman esas olarak, yörüngeden yeryüzüne doğru katı, yekpare bir cismin ateşlenmesi ve bu cismin süratinden, kütlesinden dolayı erişeceği kinetik enerjinin, yıkıcı etkisinin kullanıldığı uzaydan yere taarruz şeklidir.

Bu amaca yönelik tasavvur edilen projelerin neredeyse tamamında, özkütlesi yüksek dolayısıyla boyutuna kıyasla ağır metallerden üretilen bir çekirdeğin, yörüngedeki bir fırlatıcı araçtan fırlatılması öngörülür. Daha basit bir ifadeyle kinetik bombardıman, insan yapısı bir mikro meteor yağmuru olarak da nitelendirilebilir.

Kinetik bombardımanda hedefe gönderilen çekirdek, hedefe oldukça dik bir açı ve muazzam bir hızla ulaşır. Bu etkenler ve görece küçük boyutu nedeniyle tespit edilmesi ve önlenmesi imkânsızdır. Buna ilaveten, tungsten gibi son derece sert bir metalden mamul olması nedeniyle çarpma anında ulaşılan yüksek kinetik enerji, herhangi bir patlayıcı madde olmaksızın büyük bir tahrip etkisi yaratılmasını sağlar. Böylelikle, stratejik değeri yüksek hedeflerin noktasal hassasiyetle ve kitlesel ölümlere neden olmadan imha edilmesi mümkün olur.

Kısa Link : http://c4news.me/ilppZ
Paylaş:
79. Sayı

İLGİLİ HABERLER