AFP
İran, ABD’nin Füze İddialarını Doğruladı: Yılda 40-50 Deneme Yapıyoruz

İran, ABD’nin Füze İddialarını Doğruladı: Yılda 40-50 Deneme Yapıyoruz 13 Aralık 2018

İran Devrim Muhafızları Hava-Uzay Kuvveleri Komutanı General Emir Ali Hacızade, İran'ın balistik füze denemesi yaptığına ilişkin ABD yönetiminden gelen iddiaları doğrulayarak, yılda 40-50 füze denemesi yapıldığını açıkladı.

General Hacızade, Devletin Fars Haber Ajansına verdiği demeçte ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, Tahran'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) yasağını ihlal eden orta menzilli balistik bir füze denemesi yaptığı yönündeki iddialarına yanıt verdi .

"Füzelerimizin testlerini gerçekleştiriyoruz. Bu son deneme de çok önemliydi" şeklinde konuşan Hacızade, "ABD'nin tepkisi bu meselenin kendileri için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor" dedi ve her yıl 40-50 füze denemesi yaptıklarını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, 1 Aralık'ta yaptığı yazılı açıklamada, İran'ın çeşitli savaş başlıkları taşıma kapasitesine sahip orta menzilli bir füze denemesi yaptığını duyurmuştu. Pompeo, İran'ın balistik füze denemelerinin BMGK'nın 2231 sayılı kararını ihlal ettiğini öne sürmüştü.

Açıklamanın ardından BMGK, Fransa ve Birleşik Krallık’ın çağrısıyla 4 Aralık'ta gerçekleşen toplantıdan sonuç çıkmamıştı.

ABD'nin mayıs ayında tek taraflı olarak çekildiği İran ile varılan nükleer anlaşmayı destekleyen 2231 sayılı BMGK kararı, İran'ın nükleer silah maksatlı uranyum zenginleştirme çalışmalarını ve nükleer başlık taşıma kapasitesine sahip balistik füzelerle ilgili faaliyetlerde bulunmasını yasaklıyor. Tahran ise geliştirilen füzelerin konvansiyonel olduğunu ve füze denemelerinin 2231 sayılı kararı ihlal etmediğini savunuyor.

Paylaş:
74. Sayı