AFP

İsrail, F-16'nın Hırvatistan'a Satışını Henüz Onaylamadı 4 Ocak 2019

Hırvatistan’ın İsrail’den tedarik etmek istediği F-16 savaş uçağının satışı ABD’ye takılmıştı. ABD satışın devam edebilmesi için İsrail ekipmanlarının uçaklardan kaldırılması konusunda ısrar ediyor.

Hırvatistan, İsrail'i ABD ile olan anlaşmazlığın üstesinden gelmeye ve 12 avcı uçağı için anlaşma yapabileceğini doğrulamaya çağırdı.

Hırvatistan Savunma Bakanlığı, bir düzine F-16 uçağının satışının onaylanması için İsrail'den 11 Ocak’a kadar cevap beklediğini söyledi.

İsrail, yükseltilmiş F-16 Barak savaşçılarını Mart ayında Hırvatistan'a satmak için geçici bir anlaşma yaptı ve jetlerin üçüncü bir tarafa gitmesine izin verilmesini bekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in 30 yıl önce uçakları ABD'den teslim etmesinin ardından eklenen yükseltmeleri çıkarması gerektiğine değindikten sonra anlaşma sorun yaşadı.

İsrail, jetleri, Hırvatistan’ın ABD’den ziyade İsrail’den uçak satın alma kararında çok önemli olan sofistike elektronik ve radar sistemleriyle donattı.

Hırvatistan’ın parlamento sözcüsü Gordan Jandrokoviç, "Uçaklar bizim kararlaştırdıklarımıza uygun değilse, anlaşma yapılmayacak ve başka bir satın alma teklifimiz olacak" dedi.

Paylaş:
74. Sayı