AFP
29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun 29 Ekim 2019

Türkiye Cumhuriyet’i Devletinin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, “benim en büyük eserim” olarak tarif ettiği Cumhuriyet’in ilanının 96ncı yılı kutlu olsun.  29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yapılan bir anayasa değişikliğiyle Türkiye'nin yönetim biçimi Cumhuriyet olarak belirlenmiştir. Bunun 101 pare top atışıyla kutlanması aynı gün meclis tarafından kararlaştırılmıştır.

Osmanlı Devleti’nin saltanata dayalı idaresi altındaki Anadolu ve Trakya Birleşik Krallık, Fransa, İtalya  ve  Birleşik Krallık himayesinde Yunanistan’ın işgali altındaydı. Anayurdu işgalden temizleyen Atatürk, İstanbul'da Osmanlı Saltanatını tanımayarak Ankara'da Meclisi kurdu ve Cumhuriyeti ilan etti. Atatürk’ün gayri resmi bir görüşmesinde bir soru üzerine 29 Ekim tarihini 30 Ekim 1918 Mondros Mütarekesinden bir gün öncesine denk getirdiği ifade edilir. Mustafa Kemal Atatürk, yurdu işgal eden ülkelere sadece beş yılda yepyeni bir devlet kurduğunu göstermek ister.

Söz konusu mütareke Osmanlı Devletinin Birinci Dünya Savaşı’nda yenik kabul edildiğini ve topraklarının işgal edilebileceğini hükme bağlar.

Kısa Link : http://c4news.me/piKNM
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER