AFP
AB, Yunan Savunma Bakanlığı’na keşif teçhizatı için fon açtı

AB, Yunan Savunma Bakanlığı’na keşif teçhizatı için fon açtı 11 Temmuz 2018

Avrupa Birliği, iki adet keşif sistemi tedarik programı için Yunanistan Savunma Bakanlığı’na fon açtı. Jane’s Dergisi fona ilişkin duyuruyu Savunma Bakanlığı’nın açıkladığını yazdı.

Birinci tedarik programı Yunan Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan bütün Sikorsky S-70B-6 Aegean Hawk (Ege Şahini) helikopterleri için en fazla altı adet elektro-optik sensör tedarikini içriyor. Kuvvetin envanterinde sekiz helikopter bulunuyor. Helikopterler denizaltı harbi ve gemi harbi görevlerine göre tasarlandı. Helikopterler aynı zamanda arama kurtarma operasyonlarında görev yapıyor. Programın toplam maliyeti 28.9 milyon Euro tahmin ediliyor ve Avrupa Birliği bu maliyetin yüzde 85ini karşılayacak

İkinci programda ise 25 adet insansız hava aracından keşif yapılacak yer kontrol istasyonlarıyla birlikte bu program 1.2 milyon Euro’ya mal olacak. Programın tedarik aşamasını Yunan Kara Kuvvetleri yürütecek.

Açık kaynaklarda sistemlerin nerede konuşlanacağına dair bilgi yer almıyor ancak C4Defence’e konuşan kaynaklar gözetleme sistemlerinin Çanakkale Boğazında Türk Deniz Kuvvetlerine ait platformları takip edeceğini iddia etti.

Kısa Link : http://c4news.me/gAZuF
Paylaş:
82. Sayı

İLGİLİ HABERLER