AFP
ABD, Daha Fazla Türk F-35 Pilotunu Kabul Etmeyecek

ABD, Daha Fazla Türk F-35 Pilotunu Kabul Etmeyecek 7 Haziran 2019

 

Reuters'in özel haberine göre, ABD, F-35 uçakları üzerinde eğitim almak üzere ülkeye gelmeyi planlayan Türk pilotları kabul etmeyi durdurmaya karar verdi.

ABD, Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma sistemini tedarik etmekten vaz geçmesini istiyor. Türkiye, ise hem S-400 hem Lockheed Martin’in F-35 uçaklarını istiyor. ABD, S-400’ün F-35’in sırlarını ifşa edebileceğini savunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri, bu nedenle Türkiye'nin her ikisine birden sahip olamayacağını söylüyor.

Bu hafta Reuters’le isminin gizli kalması koşuluyla konuşan iki ABD yetkilisi, Türkiye planlarını değiştirirse, kararın geri alınma ihtimalini açık bıraktı. Kaynaklar, kararın şu ana kadar yalnızca normalde Amerika Birleşik Devletleri'ne gelecek olan Türk pilot ve bakım ekibine verilecek turlara uygulanacağını söyledi.

Kaynaklar, şu anda Arizona’daki Luke Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Türk pilotların ve bakım ekiplerinin eğitimini durdurmak için henüz resmi bir karar verilmediğini belirtti. Yine de Reuters geçen hafta, adımın ciddi olarak değerlendirildiğini bildirdi.

Dört Türk pilotu şu anda Luke'da eğitim görüyor. ABD ekinde iki ek Türk pilot eğitmen olarak çalışıyor. ABD ordusu, bu altı Türk subayının ötesinde, üssünde de eğitim gören üsde 20 Türk uçak bakımıcısının daha bulunduğunu söylüyor.

Türkiye, 100 savaş uçağının alımına ilgi duyduğunu belirtti.

Kısa Link : http://c4news.me/ONbpV
Paylaş:
84. Sayı

İLGİLİ HABERLER