AFP
ABD, Tayvan'a 8 Milyar Dolarlık Fighter Jet Satışı Planlıyor

ABD, Tayvan'a 8 Milyar Dolarlık Fighter Jet Satışı Planlıyor 17 Ağustos 2019

Resmi adı Çin Cumhuriyeti olan Tayvan Hava Kuvvetleri (RoCAF), yeni F-16 savaş uçağı tedarik edeceğini doğruladı. RoCAF’ın yayımladığı bir infografik, yeni F-16'ları alacağını ortaya koydu. RoCAF, bu yeni jetlerle üç taktik avcı uçağı filosu kurmayı hedefliyor. Jetler aynı zamanda sırtında yedek yakıt depoları ve yükseltilmiş motorlarla gelecek - bu da GE F110 motoru anlamına gelebilir.

Daha önce, Washington Post Gazetesi Trump yönetiminin Kongreye gayrı resmi bir inceleme için 8 milyar dolar değerinde satış paketi hazırladığını yazdı.

ABD 1992'den beri Tayvan'a yeni savaş uçağı satmadı ve Tayvan hükümeti 66 adet F-16 savaş uçağı almak istiyor.

Dışişleri Bakanlığı paketi Perşembe günü geç saatlerde gayrı resmi inceleme için Kongre'ye sundu ve muhalefetle karşılaşması beklenmiyor.

Tayvan, 1949’da Çin’den ayrıldı ve Taipei’de ayrı bir hükümet kurdu. Pekin, kendi kendini yöneten adayı, bir gün Çin'e dönecek olan hain bir devlet olarak görmeye devam ediyor. Richard Nixon'dan bu yana her ABD Devlet Başkanı ortaya çıkacak düşmanlıkların savaşa dönmesini engellemek için Çin’in Tayvan’ın Çin’in bir parçası olduğu, ancak Tayvan’la gayri resmi ilişkiler kurmaya devam ettiği konusundaki tutumunu kabul etti.

 

Kısa Link : http://c4news.me/9fiab
Paylaş:
81. Sayı

İLGİLİ HABERLER