AFP
ABD, Tempest’e göz kırptı

ABD, Tempest’e göz kırptı 17 Temmuz 2018

ABD Hava Kuvvetlerinde tedarikten sorumlu üst düzey bir yetkili Birleşik Krallık’ın dün açıkladığı beşinci nesil savaş uçağı projesi Tempest’e yeşil ışık yaktı. Yetkili ABD’nin bu konuda ortaklık yapabileceğini kaydederek, “Birleşik Devletler, Birleşik Krallık’ın öngördüğü savaş uçağı programının gelişmesine katkı verebilme imkanına sahip olabilir” dedi.

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Gavin Williamson ülkesinin yeni savaş uçağı Tempest’i dün Farnborough Hava Fuarında basına tanıttı. ABD Hava Kuvvetleri’nin tedarik, teknoloji ve Lojistik’ten sorumlu Bakan Yardımcısı Will Roper bir basın toplantısında, “Bu konu bu hafta Birleşik Krallık ile konuşmayı umduğum şeylerden biri” dedi. Roper, “Birleşik Krallık yeni uçak projesi hakkında ne düşünüyor düşüncelerini duymak için sabırsızlanıyorum. Bizim oynamamızı istedikleri bir rol var mı ortaya çıkarmak istiyorum” ifadesine yer verdi.

Birleşik Krallık hali hazırda İtalyan Leonardo ile programda işbirliği yapıyor.

Öte yandan Birleşik Krallık Türkiye’de Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ/TAI) beşinci nesil savaş uçağı projesi TF’X’de görev yapıyor. Birleşik Krallık İsveç’li Saab ile ve Fransız-Alman ortaklığında düşünülen savaş uçağı programında yer almak istedi ancak istediğini alamadı.

Kısa Link : http://c4news.me/4wsPz
Paylaş:
82. Sayı

İLGİLİ HABERLER