AFP

ABD’den SHORAD Hazırlığı 4 Temmuz 2019

 

ABD Ordusu, Çin ya da Rusya gibi dişli rakiplerine karşı büyük çaplı muharebe operasyonları yürütmek için harekete geçiyor.

Lojistik sistemlerin geliştirilmesine ve zırhlı birliklerin askeri gücünün güçlendirilmesine ek olarak, ABD Ordu’su şimdi SHORAD taburları olarak bilinen kısa menzilli hava savunma birimlerini canlandırmaya çalışıyor ve manevra birliklerindeki askerler için beş haftalık pilot Stinger kursu sunuyor.

Bu konudaki analiz Fort Sill'deki Hava Savunma Topçu Okulu komutanı Albay A. Holler’den geldi. Holler, 1990'larda, ABD’de her ordu biriminin bir SHORAD taburu olduğunu 2017’de ise aktif 10 adet birimin hiçbirinde SHORAD taburu kalmadığına işaret etti. Holler, ABD Ordusu’nda bulunan manevra birimlerini savunmak için eskisi gibi 10 adet SHORAD birimine sahip olmak amacında olduklarını belirtti.

ABS Ordu’su geçen yıl Almanya'da SHORAD taburunu yeniden kurdu. 4’üncü Hava Savunma Topçu Alayı 5’inci Taburu’nda Avengers - tadil edilmiş Humvees, tepesinde taret ve iki adet Stinger füze podu konuşlanmıştı.

 

Kısa Link : http://c4news.me/wFxSq
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER