AFP
Ada’nın F-35B, İlk Kez HMS Queen Elizabeth 'e İndi

Ada’nın F-35B, İlk Kez HMS Queen Elizabeth 'e İndi 20 Ekim 2019

 

Birleşik Krallık’a bağlı 617 Filonun F-35B Yıldırım II jetleri, Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Kraliyet Donanması personelinden oluşan ortak bir filo, Bu filoya bağlı uçaklar ilk kez HMS Queen Elizabeth uçak gemisine indi. Bu uçaklarla Birleşik Krallık’a ait F-35’ler ilk defa gemiye inmiş oldu.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, bu ülkeye ait F-35B Lightnings uçaklarının ilk kez şu anda "Westlant 19" Carrier Strike Group konuşlandırması için ABD Doğu Kıyısı'ndan yola çıkan yeni HMS Queen Elizabeth uçak gemisine indiğini duyurdu.

Birleşik Krallık diğer tüm ulusların "Lightning II" adını kullandığı uçağa "Lightning" adını verdi.

On bir hafta sürmesi gereken kampanya, 500'den fazla iniş kalkış görecek. Uçaklar dikine iniş kalkış kabiliyetine rağmen, gemiye yuvarlanarak dikey iniş (Shipborne Rolling Vertical Landing SRVL) yöntemini kullanacak. Bu tekniği kraliyet pilotları keşfetti. Bu iniş saf dikey inişlerden daha ağır bir yük ile güverteye inişe izin veriyor.

Gemi Taşıyıcı Görev Grubu tamamen faaliyete geçtiğinde, Kraliçe Elizabeth'e Tip 45 destroyer HMS Dragon, denizaltı avcısı HMS Northumberland ve tanker RFA Tideforce eşlik edecek.

Haberin Videosu :

Ada’nın F-35B, İlk Kez HMS Queen Elizabeth 'e İndi

Kısa Link : http://c4news.me/rRZCM
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER