AFP
Afgan Helikopterlerine Slovak Modernizasyonu

Afgan Helikopterlerine Slovak Modernizasyonu 10 Ağustos 2018

Slovakya merkezli Trenčín (LOTN) firması, Afganistan’ın ilk Mi-17V-5 helikopterinin bakım ve modernizasyon işlemlerini tamamladı. Helikopter, 2016 yılında NSPA (NATO Support and Procurement Agency / NATO Tedarik Ajansı)’nın Slovakya Savunma Bakanlığı ile imzaladığı anlaşma kapsamında modernize edildi. Modernize edilen platformun test uçuşunun ardından helikopterin Afganistan’a teslim edilmesiyle ilk safha da tamamlanmış oldu. Afgan Hava Kuvvetleri’ne ikinci safha teslimatların 2019 yılında tamamlanması planlanıyor.

Brüksel’deki NATO Liderleri toplantısının ardından yapılan bir diğer açıklamada ise Afgan Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan Mi-17 helikopterlerinin UH-60 Blackhawk helikopterleri ile değiştirilene kadar devamlılığının sağlanması için NATO Güven Fonu’ndan ödenek sağlanmasına devam edilecek.

Birçok ülkenin envanterinde sivil ve askeri rollerde görev yapan Mi-17 helikopterleri, 24 asker veya 4 bin kilogram faydalı yük taşıyabiliyor. Çift motorlu olan platform, 2 saat 30 dakika havada kalabiliyor ve 520 kilometre menzile erişebiliyor.

Kısa Link : http://c4news.me/Ci0Yc
Paylaş:
83. Sayı

İLGİLİ HABERLER