AFP
Airbus ve DCNS, VTOL İHA için Birleşti

Airbus ve DCNS, VTOL İHA için Birleşti 20 Ekim 2016

Airbus ve DCNS, Fransız Donanmasının taktik İHA talebine istinaden Airbus’ın Hélicoptères Guimbal Cabri G2 temelli insansız döner kanatlı uçağı VSR700 için ortak teklif verdi. DCNS’nin bu ortaklıktaki rolü savaş gemisine entegre dikey kalkış-iniş (vertical take-off and landing/VTOL) drone sistemlerinin tasarımı ve üretiminin yapılması olacak. DCNS, insansız platformun gemiye entegrasyonu ve operasyonları için, faydalı yük ve görev veri bağlantılarının spesifikasyonu dahil olmak üzere çözümler tasarlayıp, üretecek. Airbus Helicopters ise VSR700 insansız hava aracının tasarımı ve geliştirilmesinin yanı sıra, İHA’ların hava irtibatı, faydalı yük ve ‘gör ve kaçın’ kabiliyetlerini sağlayacak çeşitli teknolojilerin üretiminden sorumlu olacak. 
Ortaklık sözleşmesi Ekim ayının ortalarında imzalandı. Firmalar VSR700’ü donanmanın Système de Drones Aériens de la Marine (SDAM) programı kapsamında teklif edecek.
Cabri G2’nin İlk otonom uçuşunu 2017’nin başında yapması bekleniyor. VSR700 prototipini de Cabri G2’yi takiben uçuş gerçekleştirecek. 

 

Kısa Link : http://c4news.me/GhyKI
Paylaş:
81. Sayı

İLGİLİ HABERLER