AFP
Altay'ın motorunda kara bulutlar

Altay'ın motorunda kara bulutlar 18 Ocak 2017

Türkiye'nin milli ana muharebe tankı Altay için Güç Grubu Geliştirme Projesini üstlenen TÜMOSAN, projeye destek sağlayacak Avusturyalı firma ile imzalanan sözleşmenin iptal edildiğini açıkladı. TÜMOSAN, Avusturya hükümetinin Türkiye’nin iç işlerine müdahale amaçlı ihracat lisansında ısrar ettiğine dikkat çekti.

TÜMOSAN Motor Ve Traktör Sanayi A.Ş.'nin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı özel durum açıklamasında özetle şu bilgiler ele alındı;

Altay Tankı Güç Grubu Geliştirme Projesi kapsamında SSM-Tümosan Sözleşmesi gereğince Teknik Destek Sağlayıcı (TDS) aday firmalarıyla yürütülen görüşmeler sonrasında 7 Ekim 2015 tarihinde AVL List GmbH firması ile Teknik Destek Sağlayıcı Anlaşması imzalanmıştı. Sözleşme gereği 90 gün sonra hükümet onayını getirmesi gereken AVL Firması arka arkaya talep ettiği süreler sonrasında da Avusturya hükümetinin Ülkemizin iç işlerine müdahale edecek şekilde şartlar içeren ihraç lisansında ısrar etmesi ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM) bahse konu ihraç lisansının kabul edilmemesi nedeniyle taahhütlerini yerine getirmemiş ve sonrasında  TDS Sözleşmesi iptal edilerek firmanın verdiği teminat irat kaydedilmiştir.

Alternatif Aranmasına Başlanmıştı

Projenin hazırlık sürecinde ve Teknik Destek Sağlayıcı seçimi yapıldıktan sonra yaşanabilecek olumsuzluklar değerlendirilerek alternatif firmalar ile çalışmalar yapılmış olup halihazırda görüşmeler sürmektedir. Son günlerde özellikle AB ülkelerinin ülkemize karşı uygulanan yaptırımları sonucu gerek proje ve gerekse proje kapsamındaki kritik alt komponentlere ilişkin teknolojilerin transferinde önemli engellerle karşılaşılacağı anlaşılmıştır.

Bu kapsamda TÜMOSAN mümkün olduğu kadar yurt içi kaynakları kullanarak projenin gerçekleştirilmesi için çabalarını sürdürmekte olup önerilerini SSM ile paylaşmıştır.

Bir ay ek mühlet

SSM 16 Ocak 2017 tarihinden itibaren başlamak üzere TÜMOSAN’ın tekliflerinin değerlendirilmesi ve  avans ödeme şartlarının yerine getirilmesini teminen 1 ay ilave süre vermiş bulunmaktadır.

 

Kısa Link : http://c4news.me/YKObZ
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER