AFP
Artan Tehdit Gemisavar Teslimatlarını Hızlandıracak

Artan Tehdit Gemisavar Teslimatlarını Hızlandıracak 18 Mart 2020

Güneşin doğduğu topraklarda sular her zamankinden daha sıcak. Tam bir üretim devine dönüşen ve inşa ettiği gemileri peşi sıra denize indiren Çin'in bölgede gün geçtikçe artan ağırlığını dengelemek için Batı, adımlarını sıklaştırıyor.

Çin'in artan suüstü tehdidine istediği hızda cevap veremeyen ABD, inisiyatifi kaybetmemek için önlemler alıyor. Bu kapsamda Amerikan Deniz Piyade Kolordusu (United States Marine Corps / USMC), gemisavar güdümlü mermi sistemlerini planlanandan 1 yıl erken alabilir. Senato Silahlı Kuvvetler Komitesi'nde Deniz Piyade Kolordusu Muharebe Geliştirme Komutanlığı'ndan General Eric Smith, geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulundu. Çin'in artan tehdidine karşı USMC'nin elinin güçlendirilmesi gerekliliğini vurgulayan Smith, bu alanda yürütülen kara konuşlu sistem çalışmalarının önemine değindi. Test sürecinde elde edilecek veriler ışığında Deniz Piyadeleri'nin tedarik edeceği kara konuşlu NSM (Naval Strike Missile) sistemlerinin teslima tarihlerinin öne çekilebilirliği incelenecek ve nihai bir karara varılacak.

Güney Çin Denizi'nde bir adalar zinciri oluşturarak emniyetli ticaret koridoru kurmaya çalışan Pekin'in 2019'da yayımlanan Kongre Raporu'nde 335 platforma sahip olduğunun altı çizildi. 

Kısa Link : http://c4news.me/2dz5f
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER