AFP
Bayraktar Deniz Kuvvetlerine teslim

Bayraktar Deniz Kuvvetlerine teslim 22 Nisan 2017

Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin  (ADİK Tersanesi) inşa ettiği ilk tank çıkarma gemisi TCG Bayraktar, bugün düzenlenen törenle Deniz Kuvvetlerine teslim ediliyor.

Savunma Sanayii Müsteşarlığının yürüttüğü amfibi Gemi (Landing ShipTank /LST) Tedarik Sözleşmesi kapsamında inşa edilen iki gemiden birincisi kabul testlerinden geçti. Ana görev fonksiyonu Amfibi Harekat ve Ateş Desteği olan Bayraktar için ADİK Tersanesi’nde tören düzenlendi. Bayraktar helikopter harekâtı yapabilme, ateş desteği sağlama imkanlarıyla dikkat çekiyor.

Törene Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu,  SSM Müsteşarı Prof. İsmail Demir katıldı.

Üst binası balistik korumalı olan LST gemilerinin nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırılara karşı personel koruması özelliği bulunuyor. Gemilerde; 15 tona kadar ağırlığa sahip bir helikopterin iniş kalkışına olanak sağlayacak helikopter platformu; yükleme ve boşaltma işlemlerini sağlamak adına baş, kıç ve yan tarafta kapaklar; ayrıca her biri sekiz ton yük veya 40 kişi taşıyabilen dört adet çıkarma botu (landing craft, vehicle, personnel /LCVP) bulunuyor.

Törene ilişkin resmi twitter adresinden bir açıklama yapan Savunma Sanayii Müsteşarlığ,ı gemiye ilişkin bazı bilgiler paylaştı. Buna göre gemi yüzde 70,68 yerli sanayi katılımı ile gerçekleştirildi. Yerli sanayi katılımı içerisindeki KOBİ payı ise yaklaşık yüzde 48 olarak hesaplandı.

Bayraktar Deniz Kuvvetlerine teslim

Kısa Link : http://c4news.me/qEQI2
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER