AFP

Birleşik Krallık, F-35B için Yeni İniş Tekniği Buldu 17 Ekim 2018

Birleşik Krallık, Lockheed Martin F-35B Lightning II uçağı ile gemiye denizde deneysel bir iniş gerçekleştirdi. İnişte Gemiye Yuvarlanan Dikey İniş (Shipborne Rolling Vertical Landing/SRVL) tekniği denendi.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’nın onayı ile BAE Systems test pilotu Peter Wilson, Ekim ayı ortalarında Kraliyet Donanması uçak gemisi HMS Queen Elizabeth'e inişinde manevrayı gerçekleştirdi.

Manevra, uçağın jet motorundan dikey itiş gücünü kullanmasına ve kanatların kaldırma gücünden yararlanmasına izin veriyor, böylece bir uçağın inişte beraberinde taşıyabileceği yükü en üst düzeye çıkarıyor. F-35B jetleri şimdi daha ağır yüklerle gemiye dönebilecek, yani iniş yapmadan önce pahalı yakıt ve silahları denize atmalarına gereke kalmayacak.

Önceden, jetler, güverte üzerinde iler doğru hareket etmeden ve yavaşça aşağı indirmeden önce, geminin yan taraflarında asılı duran, sadece dikey inişler yapıyordu. Ancak uçaktaki ağır yük bu tür bir inişe izin vermediği için yakıt ve silah iniş öncesi denize atılıyordu.

Haberin Videosu :

Kısa Link : http://c4news.me/SsebV
Paylaş:
82. Sayı

İLGİLİ HABERLER