AFP
Çin Uçağı Tayvanı Hedefliyor

Çin Uçağı Tayvanı Hedefliyor 7 Ağustos 2018

Çin, J-16 uçaklarıyla harbe hazırlık eğitimi gerçekleştirdi. Su-30, J-10 ve J-11B uçaklarıyla icra edilen eğitimde farklı muharebe senaryoları uygulandı. Bu eğitimle birlikte J-16 uçakları, harbe hazırlık eğitimini tamamlamak için bir adımı daha geride bıraktı.

Çin’in en son geliştirdiği uçaklardan biri olan J-16, J-11 uçakları üzerinden geliştirildi. Uçak, ilk defa 2012-2013 yıllarında tanıtıldı ancak resmi olarak geçtiğimiz yıl Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun 90’ıncı kuruluş yıl dönümünde düzenlenen resmi geçit töreninde boy gösterdi. Menzili ve faydalı yükü artırılan platformun aviyonikleri de iyileştirildi. Yeni aviyoniklerle birlikte J-16’lara daha iyi hava-yer performansı sunan atış kontrol bilgisayarı entegre edildi. İki mürettebatla idare edilen uçaklar, 8 bin kilogram faydalı yük kapasitesi ve yüksek operasyon sığası ile de göz dolduruyor. Bütün bunların yanında kayda değer bir elektronik harp kabiliyeti de sunan platform, iki adet WS-10A turbofan motorla tahrik ediliyor. 30 mm top, anti-radyasyon füzeleri ve anti-gemi füzeleri de ateşleyebilen J-16, güdümsüz mühimmatları da kullanabiliyor.

Platformun olası bir Tayvan Operasyonu için geliştirildiği de savunma kulislerinde konuşulanlar arasında. Ayrıca icra edilen harbe hazırlık eğitiminin Çin’in 3’üncü Havacılık Bölüğü’ne bağlı uçaklarla gerçekleştirilmesi de burada konuşlu bulunan Su-30’ların J-16’larla değiştirileceği söylentisini de beraberinde getirdi. Bu Bölüğün görev alanı ise Doğu Çin Denizi ve Tayvan Bölgesi.

Çin Uçağı Tayvanı Hedefliyor

Kısa Link : http://c4news.me/3pRdN
Paylaş:
81. Sayı

İLGİLİ HABERLER