AFP
Denizsiz Deniz Kuvvetleri

Denizsiz Deniz Kuvvetleri 21 Ocak 2020

İç karışıklıklar ve savaşların yanı başında yeni reformlar ve atılımlarla ülkenin nizam ve refahını geliştirmeye çalışan Etiyopya, şaşırtıcı bir karar aldı.

30 yıl süren çatışmaların sonucunda 1991'de Eritre'nin bağımsızlık kazanmasıyla denize olan erişimini kaybeden Etiyopya, donanma kurduğunu açıkladı. Ülkenin Savunma bakanı Lema Megersa'nın televizyonda yaptığı açıklamada, donanma envanterinde yer alacak platformların nerede konuşlanacağı ise belirtilmedi. Bölgede Cibuti'nin önemine dikkat çeken Megersa, "Güçlü ülkeler ve süpergüçler Cibuti'de askeri üsler kuruyor. Hem avantajı hem de dezavantajı olan bir durum. Ülkemizin hâlihazırdaki tek ithalat ve ihracat kapısı olan bu bölgede güvenliğimizi sağlamak ve kimin ne yaptığını gözlemlemek zorundayız." ifadelerini kullandı. Denize ulaşımı olmayan Etiyopya'nın donanmasını nereye konuşlandıracağı konusunda muhtelif görüşler mevcut. Yapılan açıklamalarda Cibuti'nin önemine dikkat çekilse de Başbakan Abiy Ahmed, savaş yoluyla bağımsızlığını kazanan Eritre'ye 2018'de tarihi bir ziyarette bulunmuştu.

Yaklaşık 28 yıldır donanması bulunmayan Etiyopya'nın kurduğu yeni donanmada hangi tür platformların kullanılacağı ve bunların hangi ülkelerden tedarik edileceği hakkında ise henüz bilgi bulunmuyor.

 

Haberde kullanılan görsel temsilidir.

Kısa Link : http://c4news.me/FNet9
Paylaş:
84. Sayı

İLGİLİ HABERLER