AFP
Eğitim Helikopteri Leonardo'dan

Eğitim Helikopteri Leonardo'dan 14 Ocak 2020

Hava Kuvvetleri envanterindeki UH-1'lerin yerini alacak platformun açıklanmasının ardından ABD, AHTS (Advanced Helicopter Training System / Gelişmiş Helikopter Eğitim Sistemi) sürecinde nihai kararını verdi.

Donanma envanterindeki TH-57B/C Sea Ranger helikopterlerinin faydalı kullanım ömürlerinin sonuna yaklaşmasıyla beraber başlatılan AHTS Programı kapsamında kazanan taraf, Leonardo oldu. 2022 yılında başlaması planlanan teslimatlar kapsamında toplam 32 adet TH-73A, Amerikan Donanması envanterine girecek. 2024 yılında teslimatları tamamlanacak olan platformlar, 2050'li yılların sonuna dek Amerikan Donanması, Sahil Güvenlik Teşkilatı, Deniz Piyade Kolordusu ile dost ve müttefik ülke pilotlarının eğitiminde görev alacak.

Airbus üretimi H135 ve Bell 407GXi helikopterlerinin de katıldığı ihaleyi kazanan TH-73A'lar, Leonardo'nun sivil AW119'ları da ürettiği Philedelphia'daki tesislerinde imal edilecek. 176,5 milyon Amerikan Doları tutarındaki ihalede ABD'nin 98 adet opsiyonu da bulunuyor. Bu opsiyon hayata geçirilirse toplam sözleşme maliyeti; 648,1 milyon Amerikan Doları'na kadar yükselecek.

Eğitim Helikopteri Leonardo'dan

Kısa Link : http://c4news.me/uNRoT
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER