AFP
Endonezya ‘Kara Kartal’ı Tanıttı

Endonezya ‘Kara Kartal’ı Tanıttı 2 Ocak 2020

Endonezya’nın Milli havacılık şirketi PT Dirgantara Indonesia (PTDI) yerli imkanlarla üretilen Orta İrtifa, Uzun Uçuşlu (Medium Altitude Long Endurance /MALE) insansız hava aracının prototipini tanıttı.

Kara Kartal (Elang Hitam) adı verilen muharip İHA için PTDI’nın Bandung’daki tesislerinde roll out töreni düzenlendi. Prototipte silah istasyonu yer almadı ancak tanıtım broşüründe generik iki silaha yer verildiği görüldü. Törende bir konuşma yapan BPPT Genel Müdürü Hammam Riza, İHA’nın 24 saat havada kalma yeteneğine sahip olduğunu ifade etti.

2020 yılında, BPPT’de gerçekleştirilecek testlerde kullanmak üzere iki prototip daha üretilecek. Kara Kartal’ın 8.65 m uzunluğa, 2.6 m yüksekliğe ve 16 m kanat açıklığına sahip olduğu bildirildi.

2018 yılında Endonezya MALE İHA için bir ihale düzenlemiş, aralarında Türk Havacılık ve Uzay Sanayinin de (TUSAŞ) olduğu dört firma kısa listeye kalmıştı. Türkiye ile birlikte, Çin, Fransa ve İsrail'in yarıştığı ihalenin ardından Endonezya Savunma Bakanlığın İHA ile ilgili olarak Türkiye ile olası işbirliği konusunda bir çalıştay gerçekleştirmişti. Bu ülkeye ANKA satmak isteyen TUSAŞ, ürünlerinin tanıtımı ve iş birliklerini geliştirmek amacıyla Endonezya'nın başkenti Cakarta'da "TUSAŞ-Endonezya Endüstriyel İş birliği Günü" etkinliği düzenlemişti.

Endonezya ‘Kara Kartal’ı Tanıttı

Kısa Link : http://c4news.me/sgoge
Paylaş:
82. Sayı

İLGİLİ HABERLER