AFP
Endonezya, Yeni F-16 Tedarik Edecek

Endonezya, Yeni F-16 Tedarik Edecek 27 Aralık 2019

Endonezya Hava Kuvvetleri envanterine yeni ABD ve Rus uçaklarından katmak istiyor. Endonezya’nın 2020-2024’ten sonraki beş yıllık stratejik planına göre, ülke hem F-16 Blok 72 hem de Su-35'i edinme hedefini takip edecek.

Endonezya Hava Kuvvetleri Komutanı Yuyu Sutisna, devlete ait ulusal haber ajansı Antara’ya verdiği röportajda Ocak 2020'ye kadar iki adet F-16 Blok 72 tedarik talebini açıkladı.

Sutisna, Endonezya'nın satın almayı planladığı F-16'ların tam sayısını açıklamadı, çünkü bu hükümetin satın alma için ne kadar para ayırabileceğine bağlı olacak. Sutisna  Endonezya'nın Rus Sukhoi Su-35 uçaklarıyla da ilgilenmeye devam ettiğini  ancak bu çabanın birkaç gecikmeyle karşılaştığını açıkladı. Su-35'ler, artık hizmette olmayan Endonezya’nın Northrop F-5E / F önleyicilerinin yerine geçecek.

Endonezya, Rusya'dan 11 adet Su-35 tedarik etmek istiyor ve bunlar için hem nakit hem de çeşitli yerel malların değişimi ile ödeme yapmayı umuyor.

Endonezya Hava Kuvvetleri daha önce satın alınan Su-27SK ve Su-30MK2'leri işletiyor. Ada ülkesi, Barış Bima Sena II programı kapsamında teslim edilen 18 adet tek kişilik F-16C ve beş adet iki kişilik F-16D ile kullanıyor.

Rusya’dan satın alma programı, ABD’nin CAATSA programı nedeniyle Endonezya’da kaygı uyandırıyor.

Kısa Link : http://c4news.me/oamxl
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER