AFP
F-35B için Değişiklik

F-35B için Değişiklik 27 Ağustos 2019

Japonya, F-35B uçakları için değişikliğe gidiyor. Geçtiğimiz aylarda Tokyo yönetimi, Izumo sınıfı JDS Izumo (DDH-183) ve Kaga (DDH-184) helikopter muhriplerini, F-35B jetlerinin işletimine uygun birer hafif uçak gemisi hâline getirileceğini duyurmuştu. Yerel basında çıkan haberlere göre, platformlarda yürütülen modifikasyonlar tamamlanıyor.  Çalışmalara paralel olarak Japonya Hükümeti, F-35B muharebe uçakları satın alma planını da onayladı. F-35B Lightning II'ler esas olarak JDS Izumo ve JDS Kaga'da kullanılacak. Ancak uçaklar, 2024 mali yılına kadar gemilere konuşlandırılmayacak.

JDS Izumo'nun, Japon Öz Savunma Kuvvetlerinin (Japan Self-Defence Forces/ JSDF) yeteneklerini kendini savunmasıyla sınırlayan Japonya'nın pasifist anayasasına uyması için çok amaçlı refakat gemisi olarak yeniden tasarlanacağı belirtilmişti. Konuyla ilgili Japonya Savunma Bakanı Takeshi Iwaya, “Izumo, aslında çok amaçlı refakat gemisi olarak tasarlanmıştı, bu nedenle muharebe uçaklarının konuşlandırılması diğer ülkelere tehdit oluşturmayacaktır.” açıklamasında bulundu.


Çeşitli hükümet kaynaklarına göre, Mart ayında Japonya’yı ziyaret eden ABD devlet yetkililerine, Izumo’nun güçlendirilmesi hakkında planlar açıklandı ve jetlerin operasyonunda ABD’nin işbirliği ve danışmalığını istendi. 

Kısa Link : http://c4news.me/ESwq0
Paylaş:
81. Sayı

İLGİLİ HABERLER