AFP
F-35’I Kuru Tutmak Gerek

F-35’I Kuru Tutmak Gerek 9 Mayıs 2019

Avustralya savunma yetkilileri, F-35 Joint Strike Fighter jet filosunda korozyon riskini azaltmak için 24 saat nem alma sistemlerini düşünmeye davet edildi.

Avustralya merkezli abc.net.au medya sitesinde yer alan habere göre F-35’in günün her saatinde nemin almak zorunlu. Metal gerilimi ve çatlama riski ile ilgili endişeler, yeni nesil uçağın savaşçıların Avustralya'ya gelmesinden bir yıl önce 2017'de otaya çıkmıştı

Denetim ve danışmanlık şirketi KPMG, Avustralya Savunma Kuvvetleri’nin 17 milyar dolara satın alınan 72adet  F-35A savaş uçağı için "tanecikler arası korozyon azaltma seçenekleri" hakkında bir rapor hazırlamakla görevlendirildi. KPMG raporunda, Williamtown RAAF üssünde tuz kaynaklı olarak paslanma riski olduğunu belirledi. Rapor, alüminyum parçaların neme duyarlı olduğu konusunda uyarıyor ve tam zamanlı nem alma öneriliyor.

Rapora göre granüller arası korozyon, metal ve çevre arasında kimyasal bir reaksiyon olarak meydana geliyor. Rapor, F-35'in yapımında kullanılan Alüminyum Alaşımı 7085'i işaret ediyor. Raporda, "AA 7085'in tanecikli korozyona duyarlılığı arttırdığı bildiriliyor" ifadesine yer veriliyor.

Kısa Link : http://c4news.me/A8BkS
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER