AFP
Fire Scout’a İlk Yabancı Müşteri

Fire Scout’a İlk Yabancı Müşteri 15 Ekim 2018

Tayvan medyası, ülkenin yeni bir askeri alım yapacağını duyurdu. Yayınlanan haberde, Taipei yönetiminin ABD’den talep ettiği MQ-8 Fire Scout insansız helikopter sistemlerinin satışının onaylandığı bildirildi. Onayla birlikte Tayvan, MQ-8B Fire Scout platformunun ilk ihracat müşterisi oldu. 

Tayvan, faydalı kullanım ömrünün sonuna yaklaşan MD 500 helikopterlerini MH-60R Romeo helikopterleri ile değiştirmeyi planlıyordu. Ancak Tayvan Donanması’na ayrıla bütçenin büyük bir kısmı, yerli denizaltı projesi gibi önceliği yüksek olan programlar için harcandığından dolayı Taipei, bu isteğini askıya almak zorunda kaldı. 

Otonom olarak görev yapabilen MQ-8B Fire Scout platformu, görev konfigürasyonuna bağlı olarak 8 saate kadar havada kalabiliyor. 115 knot sürate erişebilen sistem, 20.000 feet irtifada görev yapabiliyor. NATO STANAG 4586 uyumlu Taktik Kontrol Sistemi (Tactical Control System / TCS) sayesinde 110 deniz mili mesafeden kontrol edilebiliyor. Fire Scout, 270 kilogram faydalı yükle keşif, gözlem, mayın tespit ve sonobuoy döşenmesi gibi görevleri icra edebiliyor.

Kısa Link : http://c4news.me/rL2Ty
Paylaş:
84. Sayı

İLGİLİ HABERLER