AFP
H-6N ile ALBM: Sahte Haber mi?

H-6N ile ALBM: Sahte Haber mi? 11 Kasım 2019

Bir Çin dergisinde yer alan H-6N bombardıman uçağının Havadan Ateşlenen Balistik Füze (Air-Launched Ballistic Missile /ALBM) taşıyan son görüntüleri bir aldatmaca olabilir.

Bazı batı savunma dergileri, “Çin hava fırlatılan balistik füzesinin yakında hizmete girebileceğini” ifade etti. Birleşik Krallık merkezli Jane’s “geliştirmenin son aşamalarında, hatta hizmete girmiş olabileceğini” bildirdi.

Batı basının iddialarına göre bir ALBM bir uçak gemisine saldırı veya hatta nükleer savaş başlığı olarak kullanılabilir.

Çin ordusu, ve Çin medyası ise H-6N'nin yeteneklerini henüz doğrulamadı.

Askeri gözlemciler, yeni H-6N'nin H-6 bombardıman ailesine en yeni varyantı olduğunu, uçağın burnunda yakıt alma sondası da dahil olmak üzere, selefi H-6K'da yapılan birçok iyileştirmenin yer aldığını belirtti.

Öte yandan Jane’e bir haksızlık yapılması da doğru olmayacaktır. Dergi, H-6N görselinin bilgisayar çizimi yüksek kaliteli bir görsel olduğunu ve Modern Gemiler (Modern Ships ) dergisinden kopyalandığını yazdı. Dergi, devlete ait gemi inşa şirketi China Shipbuilding Industry Corporation (CSIC) altında 714ncü Enstitüsü olarak da bilinen Gemi İnşa Bilgi Merkezi (China Shipbuilding Industry Corporation ) tarafından yayımlandı.

H-6N ile ALBM: Sahte Haber mi?

Kısa Link : http://c4news.me/yE0eR
Paylaş:
82. Sayı

İLGİLİ HABERLER