AFP
Hafif Taarruz'a Çek Aday

Hafif Taarruz'a Çek Aday 17 Temmuz 2018

Aero Vodochody L-159 ileri jet eğitim uçağının yeni modelini geliştirdiğini açıkladı. F/A-259 Striker adı verilen platform, ABD’nin OA-X yakın destek uçağı gereksinimi için geliştiriliyor. Haziran ayında IAI (Israel Aerospace Industries) ile L-159’un gelişmiş bir varyantının geliştirilmesi için işbirliği anlaşması imzalayan firma, yeni platformun 2020 yılında teslimata hazır olacağını açıkladı. Bu platform, dördüncü nesil aviyonik süiti ile donatılacak. Ayrıca firma, L-159’un diğer teklifler arasında en düşük risk opsiyonunu sunan platformun F/A-259 olduğunu belirtti.

Bir adet F124-GA-100 motoruyla tahrik edilecek olan F/A-259'un, sınıfındaki en yüksek itiş gücü/ağırlık oranına sahip olması planlanıyor. Gece görüş gözlüğü (GGG) ile kullanıma uygun renkli çok fonksiyonlu göstergeler, HOTAS, SAR/GMTI (Synthetic Aperture Radar / Ground Moving Target Indication, Sentetik Açıklıklı Radar / Yer Hareketli Hedef İşaretleme) sistemlerine sahip olması planlanan platform ayrıca AESA radar ve havadan yakıt ikmal kabiliyetine de haiz olacak. Ayrıca güdümlü/güdümsüz mühimmatlar, kısa menzilli hava-hava füzeleri, roketler, 20 mm top podu, hedefleme ve keşif podları da uçağa entegre edilecek. Firma, uçağın performans verilerinin ise 0,82 Mach azami sürat, 10 bin 400 ft/dakika tırmanış hızı, 43 bin fit servis irtifası ve +8/-4G manevra kabiliyeti olarak planlandığını açıkladı.

USAF, Textron Aviation ve Sierra Nevada/Embraer firmalarını düzenlenen bir tatbikata gösteri için çağırmıştı. Firmalar AT-6 ve A-29 Super Tucano uçakları ile tatbikata katılmış ve uçakların hünerlerini sergilemişti. Kuvvet henüz programı onaylamasa da 350 adet hafif taarruz uçağına ihtiyacı olduğunu açıklamıştı.

Kısa Link : http://c4news.me/pKe6M
Paylaş:
82. Sayı

İLGİLİ HABERLER