AFP
Hareketli STA 12'den Vurdu

Hareketli STA 12'den Vurdu 25 Kasım 2019

FNSS ana yükleniciliğinde STA (Silah Taşıyıcı Araçlar) Projesi kapsamında geliştirilen Pars 4x4 ve Kaplan araçlarının test süreci, istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), resmî sosyal medya hesaplarından tecrübeler hakkında yeni açıklamalarda bulundu. 

2016 yılında başlatılan ve yerli imkânlarla yürütülen proje kapsamında, paletli ve tekerlekli olmak üzere iki ayrı platform, FNSS bünyesinde geliştirildi. Roketsan üretimi OMTAS füzeleri ile donatılan platformlarda kullanılan silah kuleleri de yine FNSS mühendislerince geliştirildi. Geçtiğimiz günlerde icra edilen test safhasında, hareketli araçtan sabit hedefe atış senaryosu denendi. Hareket hâlindeki Pars 4x4 ve Kaplan'dan fırlatılan füzeler, hedeflerine tam isabet kaydetti. 

Roketsan firmasının geliştirdiği OMTAS, hassas güdüm-kontrol yeteneği ve zırh delici tandem harp başlığına sahip. Füzelerin kullanıladığı KAPLAN STA, düşük silüetli, mayın ve zırh korumasına sahip; hafifliği sayesinde, farklı görevlerde de kullanılabilecek bir platform olarak geliştirildi. Amfibi özelliğe sahip olan PARS 4x4 STA ise, ön hazırlık gerektirmeden derin ve akıntılı sularda operasyon icra edebiliyor. Platform, suda, arkasında bulunan iki adet uskur ile hareket ediyor.

Toplam 260 aracın teslim edileceği STA Projesini teslimatına 2020 yılında başlanılması planlanıyor.

Haberin Videosu :

Hareketli STA 12'den Vurdu

Kısa Link : http://c4news.me/IXb1X
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER