AFP
Havada Yakıt İkmali İçin İnsansız Tanker Uçağı

Havada Yakıt İkmali İçin İnsansız Tanker Uçağı 21 Aralık 2018

Boeing, ABD Donanması'na tanker uçağı görevinde kullanılacak dört adet MQ-25A Stingray'ı teslim etmek için 90.4 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Boeing Savunma, Uzay ve Güvenlik, dört İHA’yı tasarlamak, geliştirmek, imal etmek, test etmek, teslim etmek ve desteklemek için bir sözleşme imzaladı. Bu uçaklar uçak gemisi hava kanadıyla entegre çalışacak.

ABD Donanması Uçak Gemisi İnsansız Havacılık Programı yöneticisi Yüzbaşı Chad Reed. “Operasyona başladığında, MQ-25A Stingray, uçak gemisinden havalanan ilk insansız hava aracı olacak ve uçak gemisinden havalanan hava kanadı için yakıt ikmali sağlayacak” dedi.

Sözleşmeye göre, başlangıçta 805.3 milyon dolar değerinde olan Boeing, 2024 yılına kadar tam operasyonel MQ-25A'ları teslim edecek.

İHA, 15.000 pound ağırlığında yakıt taşıma kapasitesine sahip olacak ve F / A-18 Super Hornet, EA-18G Growler ve F-35C savaş jetlerine yakıt ikmal ederek bu uçakların menzillerini önemli ölçüde arttıracak. Diğer herhangi bir uçak gibi güverteden hareket eden ve inen MQ-25A yaklaşık 500 deniz mili menzile sahip olacak. Gemide görev yapan personel, yakıt ikmali sırasında alıcı uçakla koordinasyonu sağlayacak.

Kısa Link : http://c4news.me/e2R54
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER