AFP
Hindistan İçin NASAMS

Hindistan İçin NASAMS 30 Temmuz 2018

Hindistan'ın Times Gazetesi, ülke başkent, Delhi çevresi için füze kalkanı projesi üzerinde çalışıldığını yazdı. Habere göre şehri uçaklara, füzelere ve İHA’lara karşı 11 Eylül saldırılarına benzer veya askeri saldırılara karşı koruma sağlayacak bir sistem için çalışmalar yürütülüyor.

Hindistan Savunma Bakanlığı, ABD'den yaklaşık 1 milyar dolar değerinde Ulusal Gelişmiş Satıhtan Havaya Füze Sistemi-II (National Advanced Surface to Air Missile System-II /NASAMS-II) alımını onayladı.

NASAMS, Raytheon ve Kongsberg Defence & Aerospace firmasının ortaklaşa tasarlayıp geliştirdiği orta menzilli, ağ merkezli bir hava savunma sistemi.

Yeni Delhii Washington DC'yi koruyan NASAMS ile çalışmayı seçti. Bu sistem üç boyutlu Sentinel radarları, kısa ve orta menzilli füzeleri, rampaları, Ateş merkezlerini hızlıca tespit etmek, takip etmek ve ateş etmek için donatıldı. Aynı anda birden fazla havadaki hedefleri tespit edebiliyor. NASAMS, ilk silah olarak Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füze (Advanced Medium Range Air-to-Air Missile /AIM-120) kullanıyor.

Sistem ayrıca Avrupa'daki çeşitli NATO ülkelerinde de görevlendirildi. Kraliyet Norveç Hava Kuvvetleri (RNoAF), NASAMS (Norveç İleri Yüzeyden Havaya Füze Sistemi) programını kullanan ilk müşteriydi.

NASAMS hem oksijen soluyan, hem de atmosfer dışı yol takip eden balistik füzeleri izlemek ve yok etmek için tasarlanana iki katmanlı bir balistik füze savunma kalkanı çalışmalarıyla eşzamanlı olarak ortaya çıktı.

Hindistan İçin NASAMS

Kısa Link : http://c4news.me/65Nd5
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER