AFP

Hücumbot’a Uydu Desteği 2 Temmuz 2019

 

ASELSAN’ın A bülten dergisinde yer alan habere göre Kılıç Sınıfı Hücumbotlara Askeri Uydu Muhabere Sistemi Tedariki Projesi (KASUMSİS Projesi) Deniz Kurdu Tatbikatında ilk defa aktif olarak kullanıldı. ASELSAN’ın Özkaynaklarıyla başlattığı X-Bant Anten Sistemi tasarımı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında KASUMSİS Projesine dönüştü.  

Yerli ve milli olarak tasarlanan diğer uydu haberleşme birimleri ile oluşturulan KASUMSİS X-Bant Uydu Haberleşme Sistemi kalifikasyon ve fabrika testleri, SSB ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı katılımı ile başarılı bir şekilde Nisan ayında tamamlandı.

KASUMSİS X-Bant Uydu Haberleşme Sistemi TCG MELTEM üzerine entegre edildi. Sistem, Akdeniz ve Ege sularında gerçekleştirilen liman kabul testleri ve seyir kabul testlerinden başarıyla geçerek ilk geçici kabul gerçekleşti. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, KASUMSİS X-Bant Uydu Haberleşme Sistemini, Deniz Kurdu 2019 Tatbikatında da ilk defa aktif olarak kullandı. KASUMSİS X-Bant Uydu Haberleşme Sistemi sayesinde Kılıç Sınıfı Hücumbotlar uydu kapsama alanı içerisindeki her türlü deniz şartında IP tabanlı, kesintisiz ve güvenli haberleşme yeteneğine sahip oldu.

Hücumbot’a Uydu Desteği

Kısa Link : http://c4news.me/P8FxV
Paylaş:
82. Sayı

İLGİLİ HABERLER