AFP
IDA'ya Göre Çin ve Rusya, Uzay Silahları Geliştiriyor

IDA'ya Göre Çin ve Rusya, Uzay Silahları Geliştiriyor 15 Şubat 2019

ABD Savunma İstihbarat Teşkilatı’nın (Defence Intelligence Agency/IDA) yayımladığı bir rapora göre, Çin ve Rusya düşman uydularını geçici veya kalıcı olarak etkisiz hale getirmeyi hedefleyen silah sistemleri geliştirmeye çalışıyor.

Çin ve Rus askeri doktrinleri, uzayı modern savaş için önemli olarak görüyor. Doktin, ABD'yi ve müttefik askeri gücün uzaydaki harekâtını azaltmanın gerekli olduğunu düşünüyor.

Her ikisi ülke de, uzaya dayalı istihbarat, keşif ve gözetleme dahil olmak üzere sağlam ve yetenekli yer hizmetleri geliştirdi. Ayrıca, uzay fırlatma araçları ve uydu navigasyon sistemlerini de içeren mevcut sistemlerde iyileştirmeler yapıyorlar. Bu yetenekler, güçlerini dünya çapında kontrol etmeleri ve kontrol etmelerini ve ayrıca ABD ve müttefik güçlerini izlemelerini ve hedeflemelerini mümkün kılan gelişmiş durumsal farkındalığı sağlıyor.

Bu nedenle Çin, gelecek yıla kadar düşük yörüngesindeki bir uyduyu ve 2025 yılına kadar bir coğrafi uyduyu nötrleştirebilecek bir lazer sistemi geliştirmeyi hedefliyor. Ayrıca hasarlı uydular için yer onarımı çözümleri üzerinde aktif olarak çalışıyor. Rapora göre, Çin'in yörüngesinde yaklaşık 90 askeri uydu var. Ayrıca tüm irtifada hedeflere ulaşabilen uydu karşıtı programlara devam ediyor.

Rusya’nın Perevest sistemi ile bir uydunun dedektörlerini etkisiz hale getirmek için bir çözümü var. Aynı zamanda, karşıt bir uyduyu etkisiz hale getirebilecek uyduların geliştirilmesi üzerinde de çalışıyor. Rusya artık yörüngede yüzlerce askeri uyduya sahip. Aynı zamanda bir uydu karşıtı füze programı izliyor.

Kısa Link : http://c4news.me/Lj51V
Paylaş:
82. Sayı

İLGİLİ HABERLER