AFP

“İHTAR” Artık Vuracak 14 Eylül 2019

ASELSAN’ın geliştirdiği İHTAR anti-İHA sistemine 40 mm bombaatar entegre edildi. Test atışlarında mini İHA hedefleri havada başarıyla vurularak imha edildi.

Konya Karapınar’da Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda gerçekleştirilen atışlı yetenek gösterimi testlerinde mini İHA hedefleri havada başarıyla vurularak imha edildi. O görüntüleri Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaştı.

Keşif, gözetleme ve taarruz gibi birçok farklı amaçla kullanılabilen küçük ve mini İHA’lar ucuz ve kolay erişilebilir olmaları nedeniyle sıkça başvurulan ve önlem gerektiren tehdit haline geldi. ASELSAN’ın geliştirdiği 40 mm İHA İmha Sistemi, ASELSAN-MKE işbirliği ile geliştirilen 40 mm Yüksek Hızlı Akıllı Mühimmat kullanımı ile küçük hava hedeflerine karşı yüksek etkinlik sağlıyor.

40 mm İHA İmha Sistemi; İHTAR anti-İHA sistemi ve 40 mm ATOM Yüksek Hızlı Akıllı Mühimmat atma yeteneğine sahip SARP uzaktan komutalı silah sisteminden oluşuyor. Silahlar İHTAR’dan gelen hedef bilgisi ve sistem üzerinde bulunan atış kontrol alt birimleri ile hedefe otomatik yönleniyor ve akıllı mühimmat kullanımı ile hedefi imha ediyor. Akıllı Mühimmat, tıpkı Korkut yakın hava savunma sisteminde olduğu gibi namludan çıkarken havada infilak etmesi gereken zamana göre programlanıyor, programlanan zamanda havada paralanan mühimmat, şarapnel etkili gövdesi sayesinde hedef önünde parçacık bulutu oluşturuyor ve hedefi imha ediyor.

Haberin Videosu :

“İHTAR” Artık Vuracak

Kısa Link : http://c4news.me/hQD4b
Paylaş:
83. Sayı

İLGİLİ HABERLER