AFP
İlk İki ZMA Teslim

İlk İki ZMA Teslim 30 Haziran 2019

Litvanya 25 Haziran'da, tedarik etmeyi planladığı 88 adet 8x8 Boxer "Vilkas" Zırhlı Muharebe Aracının (Infantry Fighting Vehicles/ IFV) ilk ikisini teslim aldı. Araçlar kabul prosedürlerinden sonra resmi olarak Litvanya Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girecek. Alman üretici ARTEC’in geliştirdiği Boxer zırhlı araç, İsrail yapımı kule, 30 mm MK-44S top ve Spike LR tanksavar füzeleri ile donatıldı. Vilkas’ı, Mekanize Piyade Tugayı “Iron Wolf” birimleri ve çeşitli piyade tugayları kullanacak.

Litvanya, 2016 yılında 88 adet IFV için ARTEC ve Avrupa Müşterek Tedarik Programı OCCAR ile 385.6 milyon Euro tutarında sözleşme imzalamıştı. Teslimatın  2021 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor; bunlardan 15'inin ise bu yıl içinde teslim edilmesi öngörülüyor.

Litvanya, Hollanda ve Almanya ile birlikte, NATO Destek ve İhale Ajansı'nın (NATO Support and Procurement Agency /NSPA) IFV Tedarik ve Bakım Programının bir parçası. Bu durum Litvanya Silahlı Kuvvetleri’nin,  IFV ortak üretilen yedek parçaları, merkezi depo ve asıl IFV sistemlerinin bakım ve tamiri için teknik ve mühendis desteğinden yararlanmasını sağlıyor.

Kısa Link : http://c4news.me/xRSXp
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER