AFP

İlk Suffren Suya İndi 12 Temmuz 2019

Fransa, Donanması için yeni nesil Suffren sınıfı (Barracuda) nükleer güçle çalışan taarruz denizaltısının ilkini teslim aldı. Naval Group’un inşa ettiği denizaltı, temmuz ayının sonuna kadar suya inmeyecek. 13 Temmuz’da başlaması planlanan liman testlerinin 2020’ye kadar devam edeceği ve ardından deniz testlerine geçileceği açıklandı. Reaktörün nükleer çekirdeğinin Eylül 2019’da yüklenmesi planlanırken, reaktörün ilk defa Kasım veya Aralık ayında çalışmaya başlaması bekleniyor.

Naval Group, 2020’nin ilk çeyreğinde başlayacak kabul testlerinin ardından 2020'nin ortalarında Fransız savunma ihale ajansına denizaltıyı teslim edecek. Testler, yeni silahların kullanılmasını ve uzun dönem konuşlandırmayı içerecek. 

Barracuda programı kapsamında geliştirilen altı adet yeni nükleer güçle çalışan taarruz denizaltısının ilki olan Suffren, Fransız Donanması'nda bulunan ve artık yaşlanan altı adet Rubis Amethyste sınıfı nükleer güçle çalışan taarruz denizaltı filosunun yerini alacak. Barracuda denizaltılarının 2060'lı yıllara kadar hizmette kalması bekleniyor.

Kısa Link : http://c4news.me/qS0TD
Paylaş:
82. Sayı

İLGİLİ HABERLER