AFP

İran ile ABD Arasında Balistik Pinpon 3 Şubat 2017

İran ile ABD balistik füze denemesi üzerine karşılıklı iddia, suçlama ve doğrulama sürecine girdi. Washington’dan gelen ilk haber Tahran’ın balistik bir füze denediğini ancak başarısız olduğunu dile getirdi. İran ise bu iddiayı önce kabul etmediğini duyurdu. Ülke bunun için politik bir yol kullanarak, füze denediğini doğrulamayı reddetti. Ancak bu defa Beyaz Saray’dan gelen “denemeyi biliyoruz” içerikli haberlerin ardından Tahran tavır değişikliğine gitti. İran'ın yarı resmi haber ajansı Tasnim bu defa ABD'den gelen deneme iddiasını doğruladı. Tasnim'e konuşan Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan, "Bu füze denemesi başarılı oldu" dedi ancak detay bilgi paylaşmadı.

Bakan, İran'ın 2015'te P5+1 ülkeleriyle yaptığı nükleer anlaşmayı ya da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) ilgili kararını ihlal etmediğini belirtti. BMGK'nın 2231 nolu kararına göre İran'ın nükleer başlık taşıma kapasiteli balistik füze geliştirmesi yasak.

ABD, İran'ın denemesini yaptığı orta menzilli balistik füzesinin yaklaşık bin km yol kat ettikten sonra havada imha olduğunu öne sürmüştü.

Kısa Link : http://c4news.me/LYgie
Paylaş:
82. Sayı

İLGİLİ HABERLER