AFP

Isınan Sularda Tatbikat 11 Temmuz 2019

Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 45’inci yıl dönümüne bir ay kala bölgede sular ısınırken; Şehit Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Tatbikatı, KKTC kara sularında ve uluslararası sularda icra edildi.

Barış Harekâtı sonrası başından ABD’nin askeri silah ambargosu tecrübesi geçen ve ASELSAN başta olmak üzere savunma sanayinde yeni bir döneme imza atan Türkiye, aynı sulara gündemi uzun süredir meşgul eden F-35/ S-400 çekişmesi ve ambargo tehdidi altında girdi.

Teğmen Caner Gönyeli, D-354 bordo numarası taşıyan ve Harekât sırasında Baf Limanı yakınında batırılan TCG Kocatepe gemisinde görevliydi. Kocatepe, Türk Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri arasındaki koordinasyon ve haberleşme eksikliği sonucunda Türk jetlerince batırılmış, Gönyeli de Kıbrıs Adası’nın batısında kalan bu sularda şehit düşmüştü. Harekât’tan çıkarılan dersler sonucunda savunmada ilk adım, haberleşme alanında atılacak olup, ASELSAN’a lisans altında telsiz üretme görevi verilecekti. Gönyeli’nin adını taşıyan Tatbikat, Ada’nın doğusunda icra edildi.

Kısa Link : http://c4news.me/wr81Q
Paylaş:
82. Sayı

İLGİLİ HABERLER