AFP
Jandarma’nın S-70i’i Havalandı

Jandarma’nın S-70i’i Havalandı 30 Ekim 2018

Jandarma Genel Komutanlığı için PZL-Mielec tesislerinde üretilen ilk S-70i Black Hawk helikopteri görüntülendi. Scramble Magazine’in haberinde yayınlanan görselde J-3943 kuyruk numarasına sahip olduğu görülen platform, Jandarma’nın beyaz, kırmızı ve lacivert renginde görüntülendi.

Sikorsky genel maksat helikopteri UH-60 Black Hawk platformlarının en yeni ve gelişmiş modeli olan S-70i helikopterleri, tamamen entegre sayısal kokpit gibi modern aviyoniklerle donatılmış. İki adet T700 GE 701D motorundan güç alan helikopterin azami kalkış ağırlığı ise yaklaşık 9 bin 800 kilogram. Platform, 297 km/sa azami sürate erişebiliyor. Helikopterin harekât sığası ise 496 kilometre.

Bu helikopterlerlerden farklı olarak Türkiye'de yürüyen Genel Makat Helikopterii Program kapsamında, TUSAŞ ana yükleniciliğinde ve Sikorsky, Aselsan, TEI, Alp Havacılık firmalarının alt yükleniciliğinde, Sikorsky Aircraft firmasının S-70i Helikopteri’nden yola çıkılarak geliştirilecek olan 109 adet T70 Genel Maksat Helikopteri, önümüzdeki 10 yıl süresince Türkiye’de lisans altında üretim modeliyle, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü olmak üzere altı farklı kullanıcıya teslim edilecek.

Proje kapsamında, ana yüklenici TUSAŞ, T70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm ana parçaların üretimini, nihai montaj işlemlerini, testlerini ve entegre lojistik desteğini; Aselsan, temel aviyoniklerin geliştirilmesi ve entegrasyonunu ve Sikorsky ile birlikte helikopter kokpiti geliştirilmesini (IMAS); TEI, T700 motorunun üretimini; Alp Havacılık ise iniş takımları, dişli kutusu detay parça üretimi ve dinamik parçalarının üretim ve montajını gerçekleştirecek.

T70 Helikopteri kargo, arama kurtarma, yangınla mücadele, hava ambulansı, kıyı güvenliği alanlarında görev yapacak.

Kısa Link : http://c4news.me/U0Sr6
Paylaş:
84. Sayı

İLGİLİ HABERLER