AFP

Japonya Beşinci Nesil’de Adım Adım 17 Nisan 2019

Japonya, beşinci nesil, radarda zor fark edilen uçağı  tamamlamaya doğru adım adım  ilerliyor. Japon ulusal kanalında görüntüleri yayımlanan uçağı, Mitsubishi Electronics firması önderliğindeki bir ekip denedi. Görüntülerde, F-2 savaş uçağında kullanılan elektronik taramalı aktif faz dizinli radar  (Active Electronically Scanned Array /AESA) sisteminin test edildiği görülüyor. Japon yapımı AESA radarın, ABD yapımı F-35 uçaklarında kullanılan AN/APG-81 radarı ile benzer özelliklere sahip olduğunu iddia ediliyor. 

IHI Firmasının F-3 savaş uçağı için geliştirdiği turbo fan (XF9-1) motorun görüntüleri de ilk defa yayımlandı. Yeni motor 4.8 metre uzunluğunda, yaklaşık 1 metre çapında. Motor ard yanma ile 15 ton itki üretiyor. Uçak, seyir süratinde ise ard yanma devrede değilken 11 tondan fazla itki üretiyor. 

Japon Savunma Bakanlığı’nın geçen ay yaptığı açıklamada, 2030’larda Mitsubishi F-2 çok rollü savaş uçağının yerini alacak yeni nesil savaş uçağının Japonya önderliğinde yapılmasıyla ilgili planı doğruladı.

Kısa Link : http://c4news.me/mDZiZ
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER