AFP
Karadeniz'de Tehlikeli Yakınlaşma

Karadeniz'de Tehlikeli Yakınlaşma 31 Aralık 2019

Rusya, kıyısı olan denizlerde risk olarak gördüğü birimlerle tehlikeli yakınlaşmaları sürdürüyor. Denizlerde yürüttüğü faaliyetlerle sık sık gündeme gelen Rus güçleri, Karadeniz'de Amerikan Donanması muhribine saldırı provaları gerçekleştirdi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin yayımladığı açıklamada, Rus Hava ve Uzay Kuvvetleri'ne bağlı Su-27 ve/veya Su-30 refakatinde iki Su-24'ün Karadeniz'de yürüttüğü eğitim faaliyetleri kapsamında Arleigh Burke sınıfı USS Ross (DDG 71) muhribine bir dizi taarruz simülasyonu gerçekleştirdiği belirtildi. Gemiye yakın mesafede ve alçak irtifada agresif manevralar ve füze atış provalarının da icra ettiği belirtilen uçakların, faaliyetlerin ardından bölgeyi sorunsuzca terk ettiği bildirildi. USS Ross (DDG 71) ise seyrini Odesa Limanı'na demirleyerek tamamladı.

ABD, sadece 2019 yılı içinde 18 defa Ukrayna Limanları'nı harp gemileriyle ziyaret etti. Moskova yönetimi ise Karadeniz'de artan Amerikan Donanması faaliyetlerine olan rahatsızlığını sahada sıklıkla dile getiriyor. 

Karadeniz'de Tehlikeli Yakınlaşma

Kısa Link : http://c4news.me/jCKn6
Paylaş:
84. Sayı

İLGİLİ HABERLER