AFP
KC-390 Gün Sayıyor

KC-390 Gün Sayıyor 4 Nisan 2019

Brezilya Hava Kuvvetleri, (Forças Armadas Brasileiras /FAB), seri üretim sözleşmesinin ardından yerli imkânlarla üretilen ilk askeri nakliye uçağını teslim almak için gün sayıyor.

Brezilya’da üretilen en büyük askeri nakliye uçağı olma özelliği taşıyan KC-390’nın Haziran 2019’da Brezilya Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi bekleniyor. Bu uçağa ilişkin 28 uçaklık sözleşme 2014 yılında imzalanmıştı.

Brezilya’da düzenlenen LAAD Savunma ve Güvenlik Fuarı’nda basının karşısına çıkan KC-390 program direktörü Walter Pinto Junior, uçağın önemli bir dönüm noktasını geçmek üzere olduğunu belirterek bu gelişmeyi kutladıklarını belirtti.

Birinci Asker Ulaştırma Grubu (1st Troop Transport Group /1st GTT) Anápolis’deki Ala 2 hava üssünde 2018 yılında kuruldu. Göreve başlayacak uçakları ilk olarak bu birim teslim alacak.

Muharip Uçak Programı Koordinasyon Komitesi (Coordinating Committee of the Combat Aircraft Program/ COPAC) Başkanı Tuğgeneral Marcio Bruno Bonotto ise KC-390’de gerçekleşen son gelişmeleri anlattı. Tuğgeneral Bruno, “Uçağı teslim almak üzere Ala 2’deki başlangıç hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz. Bu çerçevede bir komisyon ilk uçağın teslim alınmasını analiz ederken bakım ve pilot eğitimlerini de tamamlıyoruz. Test süreci 2020 yılına, uçak, FAB’ın talep ettiği yeteneklere ulaşıncaya kadar devam edecek” dedi.

2018’de, Ulusal Sivil Havacılık Ajansı’ndan (Agência Nacional de Aviação Civil /ANAC) uçuş iznini alan KC-390, 2019 yılında kargo yükleme, taarruz inişi ve havada yakıt ikmali gibi çeşitli görevler için testlerden geçti.

Kısa Link : http://c4news.me/lXhay
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER