AFP
Kurtuluş Savaşı’nın 100'üncü Yıldönümü Kutlu Olsun

Kurtuluş Savaşı’nın 100'üncü Yıldönümü Kutlu Olsun 19 Mayıs 2019

 

Birinci Dünya Savası sona ermiş, Osmanlı Devleti toprakları işgal edilmişti. Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs 1919 bu işgale karşı çıkışın resmi günüdür. Bu gün aynı zamanda “Atatürk’ün Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

Atatürk bu tarihe verdiği önemi Büyük Nutuk’ta açıkça ifade eder çünkü Nutuk bu tarihle başlar.

Atatürk beraberindeki kişilerle beraber 16 Mayıs 1919 Cuma günü öğleden sonra “Bandırma” adındaki eski bir vapurla İstanbul’dan ayrılır. 17 Mayıs 1919 Cumartesi günü Bandırma Vapuru saat 21.40 sıralarında İnebolu’ya varır. 18 Mayıs 1919 Pazartesi günü beklenen yolculuğun sonuna gelinir. Yolcular Kalyon Burnu denilen yerden sandallarla Samsun Merkez iskelesine çıkarılırlar

Atatürk Millî Mücadele sıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle de “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir.

Atatürk bir yandan ülkenin askeri işgalden kurtuluşunu, diğer yandan istikbalinin kurtuluşunu tek bir güne, tek bir kitleye, 19 Mayıs’a ve Türk Gençliğine emanet etmiştir. Atatürk bu emaneti açıklamak üzere ayrıca “Gençliğe Hitabe”yi kaleme almıştır.

Kurtuluş Savaşı’nın 100’ncü yıldönümünde büyük asker, büyük kurtarıcı, Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını minnetle anıyoruz.

 

Kısa Link : http://c4news.me/gU0wk
Paylaş:
82. Sayı

İLGİLİ HABERLER