AFP
M249'ların Yerine Yeni Aday

M249'ların Yerine Yeni Aday 26 Temmuz 2018

Amerikan Kara Kuvvetleri, M249 makineli tüfeklerinin yerini alabilecek bir sistem modeli için Textron Systems ile bir anlaşma imzaladı. Textron Systems bu anlaşma kapsamında Yeni Nesil Manga Otomatik Tüfeği (Next Generation Squad Automatic Rifle / NGSAR) için bir prototip geliştirecek.

Textron, yeni platformu hâlihazırda Textron ürün ailesi içerisinde yer alan konserve mühimmat (Cased-Telescoped Weapons & Ammunition) ailesi baz alınarak geliştirecek. Orta kalibreli ve şarjör beslemeli olması planlanan sistemin 5,44 kilogramdan hafif olması hedefleniyor.Yeni tüfeğin hafifliği sayesinde personelin hareketliliğini artırması ve atış hassasiyetinin de artması bekleniyor. Textron, yeni platformun ergonomi, ateş gücü ve isabetliliğin bir kombinasyonu olacağını belirtti. İlk modellerin 2019 yılının Haziran ayında hazır olacağı açıklandı. Arazide bakıma olanak sağlaması da istenen sistemin, beğenilmesi hâlinde 2022 yılında birliklere dağıtılması planlanıyor.

Konserve mühimmatta, geleneksel pirinç kovanlı mühimmatların aksine mermi çekirdeği, sevk barutunun içine gömülü hâlde bulunuyor. Bu sayede 5,56 mühimmatlarda %35, 7,62 mühimmatlarda %37 hafifleme sağlanırken tüm mühimmattan tasarruf edilen ağırlık, %40 dolaylarına çıkabiliyor.

M249'ların Yerine Yeni Aday

Kısa Link : http://c4news.me/u8F1t
Paylaş:
82. Sayı

İLGİLİ HABERLER