AFP
Mühimmatta Northrop Grumman İmzası

Mühimmatta Northrop Grumman İmzası 2 Ağustos 2019

Northrop Grumman, geçtiğimiz günlerde ABD ile 24,8 milyon Amerikan Doları tutarında yeni bir anlaşma imzalandığını açıkladı. Firmadan yapılan duyuruda, ABD Silahlı Kuvvetleri için 30x173 mm PGU 46/B HEI (High Explosive Incendiary / Yüksek İnfilaklı Yanıcı) mühimmat tedarik edileceği belirtildi.

Firmanın Virginia ve Batı Virginia eyaletlerinde konuşlu tesislerinde imal edileceği belirtilen mühimmatlar, PGU-13 HEI’lerin kendini imha etmeyen tapalarla donatılmış bir versiyonu. ABD Ordusu envanterinde yer alan Mk44 ve GAU-23 ile hâlihazırda envantere alınmaya başlanan XM-813 toplarından ateşlenebilen mermiler, hafif zırhlı platformların yanı sıra asimetrik tehditlere karşı da kullanılıyor.

Söz konusu mühimmat ABD Hava Kuvvetleri bünyesinde görev yapan AC-130W Stinger II uçaklarında yer alan GAU-23’lerde kullanılıyor. Mühimmat San Antonio ve Zumwalt sınıfı deniz platformlarda yer alan Mk44 sistemlerinde kendine yer buluyor ve XM-813’lerle donatılarak ateş gücü artırılan Stryker araçlarında kullanılan PGU-46/B’ler, düşük sürüklenme katsayısına sahip tapa sistemleri sayesinde öncüllerine göre daha uzun menzillerde daha etkili bir çözüm sunuyor.

 

Mühimmatta Northrop Grumman İmzası

Kısa Link : http://c4news.me/LFCxr
Paylaş:
85. Sayı

İLGİLİ HABERLER