AFP
NATO: Soğuk Savaş geçmişte kaldı

NATO: Soğuk Savaş geçmişte kaldı 8 Temmuz 2016

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO'nun aldığı önlemlerin savunma amaçlı olduğunun altını çizerek, "Yeni bir Soğuk Savaş istemiyoruz. Soğuk Savaş geçmişte kaldı, Rusya ile yapıcı ve anlamlı bir diyalog arayışı içindeyiz" şeklinde konuştu.

NATO üyesi 28 ülke ve ortak ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını Varşova'da bir araya getiren NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin resmi açılışı öncesi bir konuşma yapan Genel sekreter zirvede ortak savunmanın daha fazla güçlendirilmesi için kararlar alacaklarını ifade ederek Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya'ya çok uluslu NATO birlikleri yerleştireceklerini belirtti.

NATO'nun güney kanadında da yeni tehditlere karşı ittifakın önlemler aldığına işaret eden Stoltenberg, "NATO AWACS erken uyarı ve gözlem uçakları ve füze savunma sistemleri ile Türk hava savunmasını güçlendirdik" dedi.

Siber saldırılar ve balistik füze saldırıları tehdidine karşı da savunmanın güçlendirileceğine dikkati çeken Stoltenberg, yapılan her çalışmanın savunmaya yönelik, orantılı, şeffaf ve uluslararası yükümlülükler ile tutarlı olduğunu söyledi.

Kısa Link : http://c4news.me/SlIPG
Paylaş:
82. Sayı